Jak budować wiarygodność kredytową.

Nasza dobra historia kredytowa pozwala otrzymać kredyt na lepszych warunkach.

W BIK Ty sam budujesz swoją wiarygodność i na podstawie swojej historii kredytowej pokazujesz, że jesteś solidnym Klientem. Twoja historia kredytowa to sposób regulowania przez Ciebie wcześniejszych zobowiązań kredytowych – składają się na nią między innymi informacje czy spłacałeś raty w terminie. W BIK znajdą się też informacje, jakie zobowiązana masz obecnie, jakie kredyty, pożyczki (w tym karty kredytowe oraz limit w koncie) już spłaciłeś, a także czy w ostatnim czasie wnioskowałeś o pożyczkę czy kredyt. Jeżeli zdarzyły Ci się kłopoty z terminową spłatą, powinieneś liczyć się z tym, że dla kolejnego banku, będziesz Klientem mniej wiarygodnym.

Zasady budowania dobrej wiarygodności kredytowej dla banku:

 1.Zadbaj o swoją historię w BIK - zła historia kredytowa często dyskwalifikuje nas już na starcie.

 2. Jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt warto sprawdzić swój raport w BIK, zanim zaczniesz starać się o kredyt sam postaraj się oszacować swoją zdolność kredytową bądź skorzystaj z pomocy specjalisty.

 3.  Spłać swoje zobowiązania płać terminowo wszystkie swoje zobowiązania, począwszy od rachunków za telefon, prąd czy nawet mandaty za złe parkowanie. Jeżeli kupiłeś coś na raty, pilnuj terminów płatności. Zwracaj także uwagę na debet na swoim koncie – zapomniane kilka złotych na minusie po pewnym czasie mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na Twoją zdolność.   nie wystąpiły nowe opóźnienia.

 4. Wydłuż okres spłaty kredytu, dłuższy okres kredytowania wiąże się z niższymi ratami kapitałowo-odsetkowymi, co przekłada się na wzrost zdolności kredytowej.

 5. Jeśli Twój małżonek posiada złą historię kredytową dokonaj rozdzielności majątkowej, w takim przypadku przy określaniu wiarygodności kredytowej bank nie weźmie pod uwagę naszego małżonka. 

 6. Nie składaj zapytań o kredyt do wielu banków, Duża liczba zapytań może obniżyć nasz scoring punktowy w BIK i zmniejszyć szansę na uzyskanie kredytu. Najlepiej nie składać więcej niż trzy wnioski do trzech różnych banków.

 7.W trakcie starania się o kredyt nie zatajaj wydatków i nie wyolbrzymiaj swoich dochodów. Bardzo ostrożnie, wręcz pesymistycznie, podchodź do swoich możliwości finansowych.

 8. Jeżeli posiadasz zbędne karty kredytowe bądź niewykorzystywane limity kredytowe – pozamykaj je. Dla banku stanowią one Twoje zobowiązania – nawet, jeżeli z nich nie korzystasz.

    Pamiętaj, że od Twojej historii kredytowej uzależnione są warunki kredytu. Im jesteś bardziej solidny w spłacaniu kredytów, tym możesz w przyszłości liczyć na np. niższe oprocentowanie, prowizje czy na to, że nie będziesz musiał przedstawiać zbyt wielu dokumentów przy staraniu się o kredyt. Dobra historia świadczy o tym, że jesteśmy klientami godnymi zaufania. Buduj dobrą historię.

w Augue
Odsłony: 11468

Leave your comments

Comments

Load More